بالاست الکترونیکی

فیوزهای مهتابی با عمر طولانی

بالاست مهتابی

بالاست الکترونیکی چیست؟

شاید شما هم تاکنون اصطلاح جریان کشی در مدار یا هر وسیله الکترونیکی را شنیده باشید، این اتفاق زمانی می افتد که بار الکترونیکی از خود خاصیت مقاومت منفی یا تفاضلی نشان دهد. آن وقت وسیله ای که به یک ولتاژ تغذیه ثابت وصل باشد، می تواند جریان قابل توجهی از خط بکشد، به این ترتیب وسیله و یا منبع تغذیه دچار آسیب خواهد شد. برای جلوگیری از این پدیده، از قطعه ای به نام چُک الکترونیکی یا بالاست استفاده می شود تا با ایجاد یک مقاومت مثبت یا یک راکتانس باعث محدود شدن جریان شود. متداول ترین کاربرد بالاست های الکترونیکی در لامپ های فلورسنت و مهتابی می باشد به طوریکه این قطعه در میان مردم با عنوان ترانس مهتابی نیز شناخته می شود.

بالاست مهتابی

چُک یا بالاست الکترونیکی در حقیقت نوعی سیم پیچ با هسته مغناطیسی است که با افزایش ولتاژ سبب محدود شدن جریان می شود.

Electronic Ballast قطعه ای است که ولتاژ شروع و جریان کار دستگاه های روشنایی مانند لامپ های فلورسنت که بر اساس اصل تخلیه گاز برقی ساخته شده است را کنترل می کند.

بالاست مهتابی

محل نصب این قطعه ما بین لامپ فلورسنت لوله‌ای و ورودی برق شهر می باشد و با ایجاد پل ارتباطی میان دو الکترود لامپ، وظیفه تنظیم کردن جریان و تهیه ولتاژ مناسب برای راه اندازی آن را بر عهده دارد.

رزین یا موادی مشابه برای محافظت از مدار و قطعه های الکترونیکی در برابر نفوذ رطوبت یا لرزش در بالاست مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از بالاست الکترونیکی در مقایسه با بالاست مغناطیسی

کاملاً بدون صدا کار می کند و نیز به علت راندمان بالا بسیار خنک تر از بالاست های مغناطیسی مشابه کار می کنند. این نکته را هم یادآور می شویم که چند سالی است که برای کاهش میزان مصرف انرژی الکتریکی، افزایش طول عمر لامپ و تولید نور با فرکانس بهتر، از یک کیت الکترونیکی به نام بالاست به جای ترانس و استارتر استفاده می شود که این یعنی برخلاف آنچه در باور عموم از بالاست به عنوان استارتر مهتابی می باشد، بالاست یک مدار الکترونیکی است و از آن به جای استارتر و ترانس در مهتابی استفاده می شود.


با استفاده از این کیت، استارتر و ترانس از مدار مهتابی حذف می‌شوند

برتری های کلی این دسته از بالاست ها نسبت به فناوری های پیشین را می توان به طور خلاصه در دلایل زیر دسته بندی کرد:

  • کاهش مصرف انرژی
  • راه اندازی نرم
  • شار نوری استاندارد
  • روشن کردن موازی چند لامپ
  • نصب آسان