محافظ و چند راهی برق

سیستم محافظ برق قدرتمند

Clean lines

محافظ برق چیست؟

محافظ برق دستگاهي است که در مسير ورودي برق قرار مي‌گيرد و در صورتي که مقدار ولتاژ يا آمپر يا توان مصرفي به هر دليلي (مانند: اشکال برق رساني در اداره برق يا نيروگاه يا خطوط انتقال، رعد و برق و حوادث طبيعي، سرقت کابل‌هاي برق شهري،و…) خارج از محدوده استاندارد گردد، مسير ورود برق را قطع مي‌نمايد و پس از طي زماني مشخص در صورت ايجاد شرايط استاندارد، مجدد مسير ورود جريان را به تجهيزات الکتريکي، وصل مي‌نمايد تا از آسيب به دستگاه مورد نظر جلوگيري شود.

محافظ برق راد

محدوده کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنين زمان مورد نياز براي عبور مجدد جريان الکتريکي، بستگي به وسيله‌ي الکتريکي ما دارد، زيرا مقدار مصرف و حساسيت هر وسيله‌ي الکتريکي متفاوت است. به طور مثال مقدار توان مصرفي يک دستگاه پکيج با يک ماشين لباسشويي يا جاروبرقي يا کولر گازي يا مخلوط کن يا يک چراغ با لامپ معمولي متفاوت است. البته بايد به اين نکته اشاره کرد که در کشور ما به علت عدم رعايت مقررات ملي ساختمان (مبحث سيزدهم) مبني بر طراحي و اجراي صحيح تاسيسات برقي ساختمان‌ها که وجود چاه ارت، تجهيزات حفاظتي و موتور برق اضطراري را الزام مي‌داند، وجود محافظ برق براي هر دستگاه برقي يا سر راه کنتور برق ساختمان ضروري است. اين در حالي است که در بسياري از کشورهاي پيشرفته به علت رعايت اين مقررات اجباري، ساکنين ساختمان و مصرف کننده نيازي به خريد محافظ برق براي وسايل الکتريکي شخصي خود ندارند. اميد است در آينده‌اي نزديک اجراي کامل مبحث 13 مقررات ملي ساختمان، ايمني تجهيزات الکتريکي و مهم‌تر از آن ايمني افراد در مقابل نوسانات برق و برق گرفتگي، تضمين گردد.

نکات مهم جهت انتخاب محافظ برقی

  • بهتر است فيوز محافظ برق در دسترس باشد تا در صورتي که در اثر عبور بيش از حد شدت جريان فيوز آن بسوزد مصرف کننده به راحتي بتواند آن را تعويض نمايد.
  • گارانتي تعويض محافظ برق يکي از مزاياي يک محافظ برق خوب است که تضمين مي‌کند اين محافظ حداقل در طول مدت گارانتي به درستي کار مي‌کند.
  • با توجه به اينکه تعدادي از وسايل الکتريکي، توان مصرفي، شدت جريان و زمان مورد نياز تاخير واحد و مشترکي دارند مي‌توان با مشورت گرفتن از افراد آگاه در اين زمينه، از يک محافظ برق مشترک براي دستگاه ديگري هم استفاده نمود. به طور مثال معمولا از محافظ برق 2500 ولت آمپري با زمان تاخير 30 ثانيه و دامنه ي ولتاژ 170 تا 250 ولتي، براي وسايل صوتي و تصويري و پکيج، يخچال و فريزر، کامپيوتر و تلويزيون و مايکرو ويو، مي‌توان استفاده کرد.
  • بهتر است محافظ برق داراي کليد on/off باشد.
  • وجود يک محافظ برق قبل از ورود برق به تجهيزات الکتريکي فقط و فقط ايمني تجهيزات الکتيريکي را بالا مي برد و نه ايمني افراد را.

مشخصات سه راهی و محافظ برق راد:

تعداد خروجی محدوده‌ی حفاظت ولتاژ تاخیر زمانی توان قابل پشتیبانی
۴ خروجی (پریز برق) ۱۷۰ تا ۲۵۰ ولت ۶۰ ثانیه ۲۵۰۰ VA