سیستم ضدعفونی هوشمند UV

سیستم میکروب‌زدای راد با استفاده از اشعه‌ی ماورای بنفش محیط را میکروب‌زدایی می‌کند

يو وی سی (UVC) چیست؟

يكي از اشكال طبيعي انرژي الكترومغناطيس توليد شده توسط خورشيد نور ماوراء بنفش مي باشد. طول موج طيف نور يو- وي درست زير طيف نور مرئي قرار دارد و به چهار بخش طيفي مجزا تقسيم مي شود :

  • يو- وي خلا (Vacuum UV ) با طول موج ۱۰۰ تا ۲۰۰ نانومتر
  • يو- وي- سي (UVC ) با طول موج ۲۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر
  • يو – وي – بي ( UVB ) با طول موج ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر
  • يو- وي – اي (UVA ) با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر

موج یووی

اولترا وايولت سی (UVC) لامپ ماوراي بنفش سي چيست ؟

تمام طيف هاي يو – وي توانايي كشتن و يا غير فعال كردن بسياري از انواع گونه هاي ميكروارگانيسم ها را دارند و از همتا سازي و بقاء نسل آنها جلوگيري ميكنند. انرژي UVC در طول موج 254 نانومتر بيشترين اثرات ميكرب كشي را فراهم مي كند. كاربرد انرژي يووي سي براي غير فعال كردن و حذف ميكروارگانیسم ها با نام UVGI نيز شناخته مي شود.

اتاق مجهز شده به سیستم یو وی سی

با قرار گرفتن میکرو ارگانیسم ها مانند باكتري ها و ويروس ها در مقابل پرتو يو وي سي، ساختمان و پيوندهاي مولكولي DNA اين عوامل تغيير يافته و توانايي شان را از دست مي دهند که در نتیجه عقيم و غير فعال مي گردند. دي ان اي ( DNA ) يا اسيد ديوكسي ريبونوكلئيك مانند يك كاغذ كاربن (Blue print) در تكثير تصاعدي و مانند سازي ارگانيسم هاي زنده عمل مي كند و باعث افزايش جمعيت آنها مي گردد. با عقيم و سترون شدن ارگانیسم هاي ميكروبي علاوه بر از دست دادن توان صدمه زدن از تشكيل كولوني و افزايش جمعيت شان جلوگيري به عمل آمده و قابل كنترل مي گردند.

دی ان ای

بعد از تابش UVC ارگانیسم هاي مرده ، احيا ناپذير شده و جمعيت شان به سرعت كاهش مي يابد و از بين مي روند. لامپ هاي ویروس کش مادون بنفش (UVC Lamp) با قدرتي مهلك و متمركز تاثير بسيار بيشتري از انرژي مادون بنفش موجود در طبيعت براي نابودي عوامل بيماري زا را فراهم مي كند و روشي اقتباس شده از طبيعت مي باشد.

چرا باید از ضدعفونی کننده های UV شرکت راد آران دانش استفاده کنیم؟

پس از همه‌گیری ویروس کرونا از اسفند‌‌ماه سال 98 ، تقاضا برای انواع مواد ضد‌‌عفونی‌‌کننده سطوح و محیط به شکل قابل‌ملاحظه‌ای افزایش‌یافته است. با توجه به بازگشایی مراکز صنعتی، خدماتی، تجاری و اداری در کشور و تقاضا برای ضد‌‌عفونی کردن محیط‌‌های بزرگ‌تر، شرکت راد آران دانش با توجه به سوابق تیم خود در حوزه الکترونیک و پزشکی اقدام به تولید دستگاه ضدعفونی هوشمند بر پایه UV کرده است.

جعبه‌ی یو وی سی سیستم یو وی دیواری

صرف هزینه و زمان زیاد برای انجام فرایندهای ضدعفونی کردن به‌ناچار منابع مختلف و متنوعی از سازمان‌‌ها را درگیر می‌‌کند. مصرف الکل در فصل گرما دارای خطرات خاص خود بوده و به‌‌ دلیل تکرار روزانه این فرایند هزینه زیادی بابت خرید، حمل و جابجایی، نگهداری به شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها تحمیل می‌‌کند. همچنین استفاده از محلول‌‌هایی که پایه شیمیایی دارند باعث خوردگی سطوح دستگاه و ماشین‌آلات شده و آسیب‌‌های جبران‌‌ناپذیری وارد می‌کند.

سیستم یو وی در مترو

فارغ از همه این ملاحظات خیلی از مکان‌‌ها از قبیل سالن‌‌های اجتماعات، انبارها، محصولات بسته‌بندی‌شده، هواپیما‌‌ها و غیره هستند که امکان ضد‌‌عفونی شدن با مواد شیمیایی و الکلی را ندارند ازاین‌رو واحد تهیه و توسعه شرکت راد آران دانش بر آن شد تا با به‌کارگیری از الگوهای جهانی و بومی‌‌سازی آن جدیدترین سیستم های کاملا هوشمند ضدعفونی را تولید کند که قابلیت‌‌های بیشتری از نمونه های خارجی داشته و ازنظر قیمت بسیار مقرون به‌‌صرفه‌‌تر از سایر همکاران باشد.

سیستم یو وی در بیمارستان

لازم به توضیح است که به‌کارگیری اشعه UV از دیرباز برای ضدعفونی کردن اتاق‌‌های عمل جراحی بیمارستان‌‌ها مورداستفاده قرار می‌‌گرفت اما این روش یکسری از محدودیت‌‌هایی هم همراه داشت که با به‌کارگیری راهکارهای نوآورانه محدودیت‌‌ها برطرف شده و هر بیمارستان می‌‌تواند با خرید یک دستگاه کل اتاق‌‌های خود را ضد‌‌عفونی کند.

انتشار اشعه‌ی یو وی بر روی ماسک

علاوه بر ضد‌‌عفونی سطح و هوای آلوده به ویروس، باکتری، قارچ و غیره از این سیستم هوشمند ضدعفونی می‌‌توان برای ضد‌‌عفونی دستگاه‌‌ها و تجهیزات، ماسک و لباس کادر بیمارستانی نیز استفاده کرد. برای استفاده از این دستگاه دیگر لازم نیست هر روز مواد اولیه برای آن تهیه کرد، این دستگاه با استفاده از اپلیکیشن در سایر تلفن های همراه هوشمند و یا ریموت کنترل کنترل‌ می گردد و عملیات آن قابلیت زمان‌‌بندی را دارد. میزان اثربخشی و کارایی این دستگاه در ضدعفونی کردن به‌مراتب بالاتر از محلول‌‌های پاششی بوده و خصوصاً برای ضد‌‌عفونی‌‌کردن مکان‌‌ها و دستگاه‌‌هایی که نمی‌توان از محلول‌های مایع استفاده کرد، این راهکار بهترین‌ است.

البته لازم به ذکر است که تنها محدودیت اشعه UV مضر بودن آن برای چشم و پوست انسان است که آن‌هم با به‌کارگیری حسگرهای ویژه در این سیستم در صورت نزدیک شدن انسان به دستگاه، فرایند ضدعفونی کردن دستگاه، قطع خواهد شد.

این دستگاه به دلیل قدرتی که دارد در مدت زمان 30 دقیقه محیط و اجسام را به طور کامل ضد‌‌عفونی میکند. تجهیزات و ماشین‌‌آلات، نامه‌ها، بسته‌های پستی، اسکناس و غیره هر آن چیزی که به دلیل ماهیت آن امکان ضد‌‌عفونی از طریق محلول‌‌ها را ندارد، از طریق این دستگاه ضد‌‌عفونی می‌‌شود.